fallback

Зеленски: Моля, повече не казвайте, че армията ни не е готова за НАТО

Нямаме никакви претенции към Алианса, но не очаквахме, че ще се страхувате от Русия, каза украинският президент

13:53 | 24.03.22 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

През последния месец Украйна показа какво означават стандартите, по които работи нейната армия, и колко може да даде за общата сигурност на Европа, каза украинският президент Володимир Зеленски в обръщение по време на срещата на НАТО в Брюксел. "Повече никога, ако обичате, повече никога не ни казвайте, че нашата армия не отговаря на стандартите на НАТО", категоричен беше той.

Украйна не е част от Алианса, най-големият отбранителен съюз в света, отбеляза още украинският президент и допълни, че в конфликта с Русия, Украйна защитава споделените ценности. Това обаче коства разрушени градове и десет милиона бежанци, от които 3,6 млн. извън страната, включително и на територията на НАТО.

В последните десетилетия Русия е трупала военен арсенал, войскови ресурси и това вече е видно за всички, каза Зеленски. Той припомни, че е отправил "абсолютно разбираемо и логично искане" - да бъде обявена зона, забранена за полети над Украйна, за да бъде защитена страната от въздушните удари на руските военни, защото страната няма достатъчно добра противовъздушна отбрана.

Отказът от тази мярка са обстрелвани градове - някои напълно разрушени, и загинали хора, защото Русия е изпратила срещу Украйна целия свой арсенал, включително и фосфорни бомби, категоричен е Зеленски. Той  допълни, че не обвинява Алианса, защото "не вашите бомби и ракети разрушават нашите родни места".

Нямаме никакви претенции към НАТО, но не очаквахме, че ще се страхувате от Русия, която не смята и няма да спре с Украйна, предупреди украинският президент и посочи, че следващите цели може да бъдат Полша и Прибалтийските републики, които са част от НАТО.

"Украйна никога не е искала да воюва, искаме да защитим хората, просто да оживеем",  каза той по време на срещата на Алианса в Брюксел и поиска военна помощ за нуждите, които страната не може да си позволи в този момент.

Украинският президент посочи пред членовете на НАТО, че споразуменията, подписани в Будапеща преди десетилетия, не са гарантирали сигурността на страната. С документа Украйна, която току-що обяви независимост, предаде съветския ядрен арсенал, който се намираше на територията на страната в замяна на гаранции за сигурност от САЩ, Великобритания и Русия. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:53 | 13.09.22 г.
fallback